Neden Yabancı Dil? | Kartal İngilizce

basit ingilizce öğrenmek

Neden yabancı dil öğrenmemiz gerekiyor? Hepimiz yarınlarımızı düşünürüz. Örneğin gelecekte nerede olmak istediğimizi kendimize sorarız. Hangi mesleği yapmaktan gerçek anlamda keyif aldığımızı ve daha mutlu bir hayata nasıl ulaşabileceğimizi sorgularız. Tüm bunları tekrar tekrar düşünürken, bu amaçlara ulaşabilmek için kendi kişisel kariyer sürecimizde geliştirmemiz gereken birçok alan ve ön koşul buluruz. Peki, hedeflerimize varmak için daha kestirme yollar var mıdır?

Göz ardı Edilen bir Yetenek

Hemen hemen herkes, öğrenim hayatında akranlardan daha ileride olabilmek için yabancı dil öğrenme konusunda öneriler almıştır. Belki bazılarımız bunu sorgulamışlardır. Neden yabancı dil öğrenmeliyim? Doğrusu Türkiye şartlarında öğrenim gören birçok kişi yabancı dili her ne kadar çok ders olarak almış olsa da, alınan bilgilerin kullanılabilir ve kalıcı olmasıyla ilgili epey sorunlar yaşamışlardır. Biraz bir şeyler öğrendim derken araya zaman girmiş ve yine sil baştan unutmuşlardır öğrendiklerini. Dolayısıyla da pes etmişlerdir. Maalesef ki, aslıda bize ciddi anlamda gelir akışı sağlayabilecek bir yeteneğimizden vazgeçmişizdir.

Daha Fazla Kazanca Nasıl Ulaşılabilir

pratik ingilizce

Az bir kazanç için daha çok çalışmak yerine, bütün dünya ekonomisinin kişisel yeteneklere ne kadar önem verdiğinin farkına varmamız gerekir. Nereye giderseniz gidin, daima sunabileceğiniz yeteneklerinize göre bir kazanç elde edeceksinizdir. Bir yetenek diğer taraftan sizin severek yaptığınız bir hobiniz de olabilir ki bu sizin için en güzelidir. Hobisinden para kazanabilen insanlar bir taraftan çalıştıklarının farkına bile varmazken diğer taraftan gün geçtikçe yaptıkları işlerde daha da yetkin hale gelirler. 

Altın bir Dil: İngilizce

Yabancı bir dile hâkim olmak çok güzel bir nitelik. Söylenenleri doğru anlayabilmek, kendinizi ifade edebilmek başlı başına bir motivasyon kaynağı. Ancak Türkiye’de yaşayan bir birey için İngilizceye hâkim olmak bunun da ilerisine geçmiş bir durumda. Zira İngilizcenin çok yaygın bir şekilde kullanıldığı bir çağdayız ve İngilizceye sahip olmak artık herhangi bir mesleğe giriş yapabilmeniz için ön koşul halinde. Diğer bir deyişle, doğrudan pragmatik amaçlar için -bir iş sahibi olmak- gerekli olan dil gereksinimini karşılamak niyetiyle İngilizce öğrenmeyi istemek daha baskın bir gerekçe haline dönüştü.

İngilizceye Nerenden başlamalı?

neden ingilizce öğrenmeliyiz

Tamam. Dil öğrenmeye karar verdiniz. Peki, nereden başlayacaksınız. Bilindiği üzere, en uzun yolculuklar gibi her yolculuk bir adımla başlar. Ancak dil öğrenmenin bir süreç olduğunu unutmamanız gerekir. Belli dozda ve düzenli şekilde kullanılması gereken ilaçlar gibi, yabancı dilin de etkinliği ve kalıcılığı bu dil edinim sürecinin düzeninde ve işleniş metoduna saklıdır. Alanına çok hakim bir hoca tüm bildiklerini size örneğin 20 gün içinde de aktarsa, bu sizin dili edineceğiniz anlamına kesinlikle gelmeyecektir. Orta düzeyde bir dil öğrencisi için bu süreç yaklaşık olarak 7-9’dır. Tabi bu durumu çok farklı değişkenler etkilemektedir. Bu süreç içinde düzenli bir şekilde çalışmanız gerekecektir. Motivasyonunuz ise bu düzeni sağlayacak olan temel dinamiktir.

Eğer kendi başınıza çalışmak durumunda iseniz bu süreç muhakkak ki daha ağrılı ve uzun geçecektir. Böyle bir durumda önce bir sözlük edinin ve çok basit (easy-starters) resimli hikâyelerden başlamak üzere bol bol okumaya niyetlenerek işe başlayabilirsiniz. Hikâyesini önceden az çok bildiğiniz hikâyeler bulabilirseniz işiniz daha da kolay olur.  Anlamasanız da okumaya ve anlamlandırmaya çalışmaya devam edin. Resimlerden hikâyeyi anlamaya çalışın. Aynı kitabı ikinci, üçüncü ve dördüncü kez okuyun. Her seferinde sözlüğe daha az bakın ve daha hızlı okumaya, okurken de aynı zamanda zihninizde görseller oluşturmaya çalışın. Gramere odaklanmayın ve sadece gördüğünüz cümlelere anlam yüklemeye çalışın. Şunu unutmayın ki, dil edinimi en fazla hikâyenin içinde kendinizi kaybettiğiniz süreçlerde gerçekleşecektir. Zaman içinde okuduğunuz metinlerin farklı bir dilde yazıldığı bile unutacak seviyelere ulaşacağınız günlere.

Küçük Gayretlerle Büyük Kazançlar Elde Edilebilir

pratik ingilizce

Profesyonel bir eğitmenle birlikte çalışmanın yanı sıra, dil gelişiminize gerçekten katkı sağlayabilecek ve küçük gayretler gerektiren çalışmalar da vardır. Örneğin, bir bekleme salonunda canınız mı sıkıldı? Aldığınız basit seviye kelime kartlarını tek tek gözden geçirebilirsiniz. Bu tür kartlarda görsel varsa tabi ki daha iyi olur ve genelde verilen cümlelerin Türkçe karşılıkları kartın arkasında yazar. Bu tür kelime kartlarıyla yapacağınız küçük gayretler kelime bilginizin gelişmesine ciddi anlamda yardımcı olabilir.

Geleceğinizi Hayal Edin

Gerçek anlamda bir hedef dili öğrenmeye niyetlendiğinizde ve çalışmaya başladığınızda aslında çok önemli bir çalışmanın ilk adımını atmış olursunuz ve kazandığının ilk intiba pozitifse –ki bu gerekçeyle sıfırdan başlayacakların profesyonel bir eğitmenle birlikte başlamalarında yarar vardır- öğrenme sürecinizi pozitif olarak etkileyecek olan öz-güveni kazanmaya başlarsınız. Neden dil öğrendiğinizi aklınızdan çıkarmayın ve doğru adımlarla ilerlemeniz durumunda başaracağınızdan şüphe duymanın. İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabileceğiniz günlerinizi hayal edin. Geleceğin istediğiniz biçimde şekillenmesi amaçlarınızın başarılabilir olmasına ve daha da önemli olmak üzere başaracağınıza inanmanıza bağlıdır. Tüm bu kazanımlar için kendinize yatırım yapmanın tam da zamanı.  

Saygılar.

Kadir hoca.


YDS, YÖKDİL Hazırlık Telegram Kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız. ingilizce özel ders kartal, ingilizce özel ders İstanbul, online ingilizce özel ders, istanbul ingilizce özel ders, yds özel ders İstanbul, yökdil özel ders İstanbul