İngilizcede Özgüven! | İngilizce Özel Ders Kartal

ingilizce özel ders kartal

İngilizce Özel Ders Kartal sunar:

Yeni bir dili öğrenmeye başlamak. Yeni deneyimler. Hedef dilinizi öğrenmenin bu aşaması çok heyecan verici. Belki uzun bir süre çalışmayı düşündünüz ancak bir şeyler hep engel oldu veya belki de daha önce bir derse giremeyecek kadar meşguldünüz. Ama şimdi nihayet başlayabilirsiniz.

Bir dili öğrenmenin başlangıç ​​aşaması, en hızlı öğrendiğiniz zamandır. Hiçbir şey bilmezken, zaman içinde kelimeler öğreneceksiniz ve nihayetinde de sözlü cümleler kurabilecek seviyelere ulaşacaksınız. Kendinizi farklı bir dilde ifade de edebilmek. Bu ne güzel bir duygu.

online yds özel ders kartal

Ancak devam etmek için kendinizi motive etmeniz gerekebilecek zamanlar olabilir. Her dil öğrenmede olduğu gibi burada da özgüven -özellikle konuşma aşamasında- neredeyse her zaman sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle, güveninizi artırmanın veya korumanın bazı yolları şunlardır:

1. Her gün aynı saatlerde pratik yapın!

ingilizce özel ders kartal

En azından deneyin. Bu şekilde düzenli olarak çalışmaya alışırsınız ve bu kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bunu yapmazsanız, pratik yapmayı unutabilir veya erteleyebilirsiniz – ve sonra kendinize kızarsınız ve maalesef dil öğrenmek adına elinize geçmiş imkanları değerlendirmemenin pişmanlığını yaşarsınız.

özel ders kartal

Düzen içinde çalışmak kolay olmasa da buna başka bir deneyim türünden bir örnek verelim: Fit görünmek için her gün egzersiz ve yürüyüş yaparım. Bu egzersiz ve yürüyüşleri yapmak istemediğim birçok zaman olmuştur. Bu durumda kendimi “hele bir başla!” diyerek motive ederim, sonrasında ise artık dayanamadığım yerde egzersizleri bırakırım ve orada dururum. O zaman en azından denediğimi biliyorum. Aynı şey sizin için de geçerli, dil öğrenmek için geç değildir. Pratik yapmak için zaman kollayın ve hele bir başlayın.

2. Küçük ama uygulanabilir hedefler belirleyin!

yökdil özel ders kartal

Ana hedefinize ulaşabilmeniz için sizi bu hedefe yaklaştıracak alt hedefler belirlemeniz gerekir. Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz ve sizi aşacak ve devamını getiremeyeceğiniz bir düzene girmeye çalışmayın. Bu anlamda uygulanabilir akitivitelerle devam etmek sizi motive eden diğer bir etken olacaktır. Zaten aksi durumda bir gün pes edersiniz ve ivmeniz iyice bozulur.  Özel öğretmen eşliğinde ya da kendi başınıza pratik yaptığınızda, yeni dilinizi öğrenirken sizin için en önemli olana karar verin. (Elbette, dilin tüm yönlerini aynı anda öğreniyor olmalısınız.) Ancak, hedef dilinizin konuşulduğu ülkeye seyahat edeceğiniz için kelime hazinesi birincil öneme sahipse, o zaman kendinizi pratik turist terimleri öğrenmek için hazırlayın. Bu uygulama biraz ezberi bir bilgiler sunsa da, pratik nedenlerden ötürü mantıklı olabilir.

3. Özür dilemeyin! | İngilizce Özel Ders Kartal

yökdil özel ders kartal

Yanlış yaptığın bir şey için özür dilersiniz ve bu normal bir davranıştır. Ancak dil öğrenirken hata yapmak yanlış bir şey değildir; ki buna öğrenme denir. Anadili İngilizce olanlardan veya öğretmenlerinizden özür dilemeye devam ederseniz, benlik saygınız yavaş yavaş kırılabilir. Buradaki dengeyi doğru kurabilmek önemlidir. İngilizce özel derslerinize veya grup derslerinize giren iyi bir öğretmen sana özür dilememeni, sadece seni düzeltmeni söyleyecektir. Yerine, farkettiğiniz bir hatanın ardından, “I think, i made a mistake, how do i say it?” türevi bir cümleyle doğrusunu da öğrenebilirsiniz.

4. Alt hedeflerinize ulaşarak motive olun!

ingilizce özel ders kartal

Elbette birçoğumuz yeni dilimizde bir gün akıcı olmayı umuyoruz. Ama alıştırma yapmak çok zaman alacak – bir sınıfta veya özel öğretmenle veya kendi başınıza. Bu nedenle, birkaç hafta içinde anlayabilmeyi, konuşabilmeyi, yazabilmeyi veya okuyabilmeyi beklemeyin. Dil öğrenmenin bir süreç olduğunu unutmayın ve kendi ilerlemenizin alt hedeflerinizi gerçekleştirme istikametinde gittiğinden emin olarak ana hedefinize doğru yavaş yavaş ilerleyin.  Bir sınıfta rekabetten, farklı öğrenme hızlarından rahatsızsanız, bunun yerine özel dersler alın. Alt hedeflerinize ulaştığınız da, başardığınız şeyle gurur duyacaksınız.


“İngilizce Konuşabilmenin En İyi Yolu” > Başlıklı blog yazısı için buraya tıklayın.


Neden (İngilizce) Konuşamıyorum?> Başlıklı blog yazısı için buraya tıklayın.


Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz?” > Başlıklı blog yazısı için buraya tıklayın.


ingilizce özel ders kartal, ingilizce özel ders İstanbul, online ingilizce özel ders, genel ingilizce istanbul