TOEFL Nedir? | İngilizce Özel Ders

Uluslararası anlamda önünüzü açabilecek en önemli iki sınavdan biri: TOEFL. Diğeri ise IELTS. Akademik İngilizce seviyenizi ölçen bu sınavlardan alacağınız geçerli notlarınızı hemen hemen her alanda kullanabilirsiniz. Genel anlamda pilotaj eğitimleri, yurtdışı eğitimleri, büyük ölçekli şirketler bu akademik sınavlardan alacağınız notları dikkate almaktadır.

TOEFL sınavı İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen bireylerin İngilizce seviyelerini ölçen akademik bir testtir. Bu anlamda sınav Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma becerilerini ayrı ayrı ölçer. Her bir beceri 30 tam puan üzerinden değerlendirildiği için Toefl’dan alınabilecek maksimum puan 120 puandır. Sınavın süresi toplam yaklaşık olarak 4 saattir.

Toefl IBT sınavına kayıt yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Link sizi yetkili web sitesine yönlendirecektir. Toefl sınav giriş ücreti 185 dolardır.

Toefl Sınav İçeriği!

İlk olarak, sınavın 1. bölümü olan Reading (okuma) bölümünde genel olarak her biri 700 kelime civarı olan 3-4 paragraf sorusu bulunur. Her paragrafta 10’ar çoktan seçmeli soru bulunur. Reading bölümünde 60 -75 dakika içinde toplamda 30-40 arasında soruya cevap aranır. Bu anlamda, sınavı hazırlayan kurul soru sayısını içeriğin standart ağırlığına göre değiştirme hakkına sahiptir.

ielts özel ders kartal

Sınavın 2. bölümü Listenin (dinleme) bölümüdür. Bu bölümde ise 3 er dakikalık 2-3 konuşmayla ilgili yaklaşık 5’er soru bulunur. Yine, 3-4 sınıf veya konferans dialoglarını baz alacak şekilde 6′ şar soru sorulur. Sorular yine çok seçeneklidir. Listening bölümü toplam 40-60 dakika sürer. Dinleme sadece 1 kere yapıldığı için iyi not almanız gerekecektir. Reading ve Listening bölümleri sonrasında 5-10 dakikalık bir ara verilir.

toefl özel ders kartal

Sınavın 3. bölümü Speaking (Konuşma) bölümüdür. Bu bölümde bilindik konular olmak üzere 1 speaking konusunda ve 3 entegre speaking konularında (sınavınızın Reading ve Listening böümlerinden çıkan) bağlamlarla ilgili konuşmanız beklenir. 15-30 saniye not alma, hazırlanma süresi tanınır ve 45-60 saniye kadar konuşmanız beklenir. Ayrıca küçük okuma parçalarını baz alan kısa konuşmalar da bulunur. Toefl Speaking bölümünde toplam 17 dakikanız vardır. Notlar alarak kullanabileceğiniz belli bölümler olacaktır. Sınavı değerlendiren ölçe birimi, sorulara verdiğiniz cevapların ilgili, temiz ve akıcı olması, doğru ifadelerle ve yerinde (dilbilgisi olarak ta doğru) kullanılması vb. kriterleri dikkate alır. Sınav öncesi öğrenciyi sınava adapte edebilme adına kısa bir tanışma bölümü olur. 🙂

Sınavın 4. bölümü Writing (Yazma) bölümüdür. Bu bölümde 1’i bağımsız (bu bölümde kendi deneyimlerinizden, fikirlerinizden de istifade etmeniz gerekir) ve 1’i ise sınavınızla entegre biçimde olmak üzere toplam 2 writing konusunda 250 – 350 kelime arasında kompozisyonlar yazmanız beklenir. Birinci writing konusu için 20 dakika ve 2. writing konusu içinse 30 dakika verilir. Writing bölümü toplam 50 dakikadır. Tüm bunları dijital ortamda (bilgisayar klavyesinde) yazmanız istenir. Değerlendiriciler, kompozisyonlarınızdaki konu gelişimini, konuyu doğru anlayıp, ilgili bir şekilde kaleme alarak ifade edebildiğinizi görmek isterler. İfade edilen mesajların net olması, paragrafların bir birini destekler ve bütüncül anlamda konuyla bağımlı bir şekilde ilerlemesi bu anlamda önemli bir belirteç olur. Kelime ve bağlaç seçimi ve ifade edilen gramer yapıları değerlendirmede kullanılan kıstaslardandır.

TOEFL’da başarı !| Toefl Özel Ders

Bireylerden İngilizce yeterliliğini ciddi anlamda ölçen bu sınava hazırlanmak ta ciddi bir iştir. Maalesef ki, ülkemizde uygulanan YDS, YÖDKİL gibi sınavlardan yüksel not alıyor olabilmek, Toefl dan da yüksek not alabileceği anlamına gelmemektedir. Zira ülkemizde uygulanan sınavların ölçtüğü okuduğunu anlama, gramer ve kelime bilgisi becerileri yanı sıra Toefl da Listening, Speaking ve Writing bölümleri de var. Bu ise Toefl hazırlık eğitiminin çok daha kapsayıcı ve anlam odaklı olmasını gerektiriyor. Dolayısıyla, Toefl sınavında belli bir baremin üzerine hızlı ve kontrollü bir şekilde çıkmanın en kestirme yolu bire bir özel derslerden geçiyor. Sadece sizin öğrenmenize odaklanacak kapsamlı bir eğitimle TOEFL da başarıya ulaşmanız mümkün olabilecektir.toefl özel ders Kartal, Ielts özel ders Kartal, İngilizce özel ders Kartal.