Neden (İngilizce) Konuşamıyorum?

neden ingilizce konuşamıyorum

Anlıyorum ama neden konuşamıyorum! Hiç dil bilgisi olmayan ya da çok az olan birisinin o dili konuşamaması olağan bir durumdur ancak ciddi anlamda dil bilgisi ve birikimi olduğunu düşünen birçok kişinin de mustarip olduğu bir konudur konuşamamak. Türkiye genelinde resmi anlamda geçerliliği olan YDS ve YÖKDİL gibi sınavlardan -ki bu sınavlardan özellikle YDS ileri düzey kelime bilgisi, okuduğunu anlama becerisi ve gramer bilgisi gerektirir- yüksek notlar alabilmelerine rağmen İngilizceyi –bazen hiç- konuşamıyor olanların yaşadığı trajikomik durumdan bahsediyorum. Trajikomik zira bir tarafta ciddi ciddi notlar ama diğer tarafta maalesef çok düşük seviyelerde konuşma becerisi.

neden ingilizce konuşamıyorum

Bu sonuçların sorumlusu büyük oranda tabi olduğunuz eğitim modelidir. Bir benzetmeyle konuyu açıklamaya çalışacağım: Düzenli bisiklet süren birisinin ayak kaslarının gelişmesi normal bir durum. Nihayetinde pedal çevirmek öyle kolay iş değil. Tabana kuvvet. Ancak bu bisiklet sürücüsünün kol kaslarının da gelişmesini beklemek yanlış olur. Maalesef ki, İngilizce eğitimi konusunda da bu kısır döngüyü yaşamaktayız. Test mantığıyla ve çoğunlukla doğrudan gramer girdileriyle dil öğretmeye çalışan bir ülkede yaşıyoruz. Sonuç olarak da bu ikisinde (test mantığı ve gramer) iyi sonuçlara ulaşabiliyoruz ancak. Dolayısıyla da yığınla neden konuşamıyorum diye soran insanlar ortaya çıkıyor!

Bu manada, ülke olarak İngilizce eğitim modelimizi daha sağlıklı bir hale getirmemizin gereği ortadadır. Örgün eğitim içinde çok ciddi oranda İngilizce dersleri veriyoruz. Yetmiyor, üzerine kurslara ve özel derslere yönlendiriyoruz ancak çok az miktarda verim alabiliyoruz. Ortada kronik bir hatanın olduğu izahtan vareste.

Hedef Dile Maruz Kalmak

neden ingilizce konuşamıyorum, okumanın önemi

Dil edinimi nihayetinde hedef dile maruz kalmakla ilgilidir. Temel olarak, dinlemeye -listening- (yetişkinler için ayrıca okumaya –reading-) maruz kalan bireyler, maruz kaldıkları dil girdileri belli bir orana ulaştıklarında dilde üretim seviyesine ulaşırlar. Diğer bir deyişle, konuşabilme ve yazabilmeye başlarlar. Netice itibarıyla değerlendirecek olursak konuşma ve yazma becerilerinin bir sonuç olduğu görülecektir. Bir düzen ve yoğunluk içinde ve kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir süre boyunca hedef dile maruz kalmanın ortaya çıkardığı bir sonuç. İngilizcede geçerli notları (YDS, YÖKDİL) olmasına rağmen konuşamayan bireylerin eksik kaldıkları nokta bu maruz kalma hadisesinin niteliğinin ve süresinin eksikliğiyle ilgili bir durumdur. Netice de yeterli miktar ve sürede ‘hedef dile maruz kalma durumu’ gerçekleşmediği için konuşma evresine geçiş olmamıştır. Neden konuşamıyorum sorusu yerine, hedef dile yeteri oranda ve maruz kaldım mı sorusuna cevap aramalı.

Bu noktada ‘hedef dile maruz kalma’ durumunu biraz açmamız gerekiyor zira bu maruz kalma durumunun kendi içinde koşulları vardır. Dil edinim sürecinin verimliliği, koşulların ne miktar ve kalitede sağlandığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

neden ingilizce konuşamıyorum

Hedef dile maruz kalmak derken ne kastediliyor?

Maruz kalınan materyalin – ki bu bir okuma metni (kitap, dergi vb.) olabilir, bir dinleme parçası olabilir, şarkı veya bir film, dizi vb. video da olabilir- şu özellikleri taşıyor olması gerekir: *Anlaşılabilir olması, *İlgi çekici olması, *Seviyeniz için çok az zorlayıcı olması.

Konuyu bir örnek durumla açalım:

İsteyerek izlemekte olduğu çizgi filme dalmış bir çocuğu hayal edin. Çizgi filme dalmış ve merak içinde, hayranlıkla seyrediyor.

neden ingilizce konuşamıyorum

Bu çocuğun içinde olduğu koşullar maruz kalma durumunun en etkili halini resmedebilir. Nedir buradaki etkenler bakalım; *İzlediği çizgi film çocuğun anlama seviyesine uygundur. *İzlediği çizgi film çocuk için ilgi çekicidir. *Bu eylemi yaparken çocuk adına keyif vardır.

neden ingilizce konuşamıyorum

Zaten bu koşullar olmasaydı çocuk o çizgi filme dalmazdı, çizgi filmi öylesine izlerdi. Netice itibarıyla çizgi film içinde dalıp gidebildiği bir koşulda olduğu için bu maruz kalma durumunu ve onun beraberinde getireceği edinimi en etkin bir şekilde yaşamaktadır. Burada önemli olan bir değişken televizyonun sunduğu içeriğin özelliğidir. Zira söz konusu çocuk çizgi filmdeki olası olumsuz örneklere de sorgulamadan maruz kalmaktadır. Dolayısıyla dil edinimi maksadıyla maruz kalınmaya çalışılan materyallerin, hedef dilin doğru kullanımlarının olduğu materyallerden oluşması ayrıca önemli bir husustur.

Saygılarımla

Kadir hoca.


YDS, YÖKDİL Hazırlık Telegram Kanalına ulaşmak için buraya tıklayınız. 


Neden Yabancı Dil Öğrenmeliyiz? Konulu yazıya ulaşmak için buraya tıklayınız.


ingilizce özel ders kartal, ingilizce özel ders İstanbul, online ingilizce özel ders, istanbul ingilizce özel ders, yds özel ders İstanbul, yökdil özel ders İstanbul