İngilizce Yazma Becerisi

online İngilizce özel ders

Konumuz İngilizce Yazma becerisi. Yazmak pratik isteyen bir beceridir. Konu yabancı bir dilde yazmak olunca bu durum biraz daha çetrefilli oluyor. Zira anadilimizle ifade etmek istediğimiz bir ifadenin yabancı dildeki karşılığı çoğu kere bizi dil seviyesi olarak çok farklı yerlere çıkmaya zorluyor. Ama endişelenmeyin, her işte olduğu gibi İngilizce yazma becerisinin de gelişimi için bazı yöntemler var.

Çok oku! | Online İngilizce Özel Eğitimler

Bir dildeki aktif kelime haznenizi arttırmanın en etkin yollarından birisi anlamlı okumalar yapmaktır. Okumak aynı zamanda gramer konularına da daha fazla aşina olmanızı sağlar. Bu sayede çeşit çeşit ifadelerin yabancı dillerdeki karşılıklarının ne olduğunu görebilirsiniz. Bol okuma yapmak İngilizce yazma becerinizi geliştirecek çok önemli bir etkendir. Zaman içinde tekrar tekrar karşınıza gelen bu ifadelerin türevlerini kendi özgün yazılarınızda kullanmak ise okumanın bir diğer kazanımıdır. Bu anlamda, okuma yapılırken, kültürel farklıklar da göz önünde tutulmalıdır. Ana dilinizdeki bir ifadenin başka bir dildeki karşılığın mantık olarak ta yapı olarak ta çok farkı bir şekilde ifade edildiğini fark ederiz. Kimi zamansa farkı olmasını beklediğimiz bir ifadenin yabancı dildeki karşılığının da aynı olmasına şahit oluruz.

Yazını Proof Reading’e tabi tut!

İngilizce yazma becerisi , ingilizce özel ders

Yazdığımız yazının başka biri tarafından Proof Reading’e (düzeltme okuması) tabi tutulması önemli bir aşamadır. Bizim göremediğimiz hataları başka gözler, kendi açılarıyla rahatlıkla görebilirler. Bu kişinin anadili İngilizce olan birisi olması ise işi daha üst bir noktaya çıkaran faktör olur. Bu sayede otantik ifadelere ulaşabilir ve yazımızı daha profesyonel bir seviyeye çıkarabiliriz.

Yazarken Düşünmek / İngilizce yazma becerisi

Yazmak haddi zatında kişiyi düşünmeye iten ve normalde planlamadığınız şeyleri çok daha iyi haliyle yazmaya sürükleyen, üretici bir eylem. Bazen öğretmenler öğrenciler uğraşsınlar ama çözmeye çalışırken bir taraftan öğrensinler amacıyla sınavlar yaparlar. Yani amaç ölçme ve değerlendirmeden ziyade sınav ciddiyeti içinde bir şeyler öğretmeye kapı açmak olur. Bunun gibi yazma eylemi de doğurgan bir süreci beraberinde getirir ve çoğu zaman yazma süreci içindeyken planlananın çok ilerisinde sonuçlar, fikirler çıkar.

Küçük Parçalarla Başla

Eğer başlangıç seviye iseniz basit ve kısa parçalar yazmakla başlamakta fayda var. Yapabildiğinizi gördükçe gelişim olacaktır ve yazdıklarınız nitelik olarak artarak ilerleyecektir. Bunun için öncelikle ilgili ve bilgili olduğunuz alanlarla ilgili kısa metinler yazmaya çalışın. Günlük türevi bir notlar da alabilirsiniz veya bir arkadaşınızla karşılıklı e-mail gönderme de olabilir. Tüm bunları yaparken profesyonel olarak veya uygulamalardan yardım da alabilirsiniz. Amaç, süreç içinde kendimizi geliştirme imkanına sahip olmak ve yeni yeni ifadelerle, ifade dağarcığımızı geliştirmek. Örneğin, microsoft word üzerindeki bir eklenti, gramer ve yazım hatalarınızı size gösterebilir ve bunları dikkate almanıza imkan sağlayabilir.

Sonuç | İngilizce Yazma Becerisi

Dili edinmek her ne kadar basit bir süreç olsa da kimisi için zorlayıcı olabilir. İngilizce yazma becerisi de bu süreçte ulaşılmak istenen amaçlardan biridir. Uygulamalar, internet derken, bu yazım sürecini kolaylaştıracak bir çok şey var aslında. Çok okuma yaparak, yazdıklarımızı başkalarına kontrol ettirerek, yazarken düşünerek ve küçük adımlarla başlayarak bu süreçte ivedi gelişmeler görmeniz kaçınılmaz olacaktır.


Diğer blog yazıları:


Online İngilizce Özel Ders Kartal, Online İngilizce Özel Ders Erenköy