İngilizce Çalışma İpuçları / 1

online ingilizce özel ders kartal

Gerek Online İngilizce Özel ders alırken gerekse kendi başımıza çalışırken, yapılan çalışmalarınızın etkinliğini arttırmak mümkündür. Bunun için dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlar var.

Yabancı dil çalışırken yaptığımız çalışmaların “edinme” yi sonuç verecek türde çalışmalar olmasının önemine dikkat çekmiştim. Bu bağlamda, edinmenin gerçekleşmesi alınan okuma, dinleme, izleme vb. dil girdilerinin (input) ciddi bir oranda anlaşılabilir olmasına bağlıdır.

Anadile Çevirme İhtiyacı

Yukarıdaki görselde ise, yabancı dil çalışırken yapılan temel bir hatayı dikkate çekmek istiyorum. Bir input u anlamlandırmak için önce anadile çevirme ihtiyacının duyulması. Bu yönelim dile sıfırdan başlayanlar için biraz zorunluluk gibi duruyor ve genel anlamda dil edinme süreci de böyle başlıyor. Sıkıntılı olan ise bu sürecin hep devam etmesi ve daima çeviri yapma ihtiyacı duymak.

Olması gereken ise, görselle doğrudan hedef dildeki karşılığı arasında düzenli bağıntı kurabilecek şekilde çalışmalar yapmak. Görsel takviyesi olmayan inputlar içinse bu görseli olabildiğince zihnimizde oluşturmamız gerekir. Diğer bir ifadeyle, okuma yaparken çeviri yapmak yerine okuduklarımızı zihnimizde canlandırarak -visualize- metne iyice dalabilmemiz gerekiyor.

Bu anlamda, derslerde de anadil kullanımıyla hedef kullanımı arasında ters orantı olması gerekir. Öğrencinin seviyesi arttıkça derslerde kullanılan anadil miktarı azalmalıdır ve mümkün olduğunca yerini hedef dile bırakmalıdır.

online ingilizce özel ders kartal

Neden TPRS ? / Online İngilizce Özel Ders

Diğer taraftan, deneyimli eğitmenler ise derslerindeki çeviri ihtiyacını minimize etmek için TPR (Total Physical Response), TPRS (Teaching Proficiency through Reading and Storytelling) gibi metotlardan yararlanabilirler.

Öğrencinin hedef dilde maruz kaldığı her bir anlamlı ifade beynimizde dilin gelişiminden sorumlu bir bölge tarafından işlenir. Natural Approach bu bölgeyi tabiri caizse bir cihaz gibi görür. Anlamlı ifadeleri yakıt gibi kullanan bir cihaz. Yaklaşımdaki adıyla “Language Acquisition Device” > Dil edinim cihazı. Anlamlı ifadelerin aynılarının veya benzerlerinin belli bir düzen içinde gelmesi işleme devrini arttırır ve edinimi kolaylaştırır. Pekişen ifadeler gelişerek ileriye doğru giderken, öğrenci sadece yeni ifade çeşitleri görmekle kalmaz ayrıca onların içerdiği gramer kuralına doğal olarak aşina hale gelir. Aşinalık belirli bir düzeye ulaşınca edinmeyi ve üretme becerilerini sonuç verecektir.

online ingilizce kartal özel ders

online ingilizce özel ders, İngilizce özel ders kartal, İngilizce özel ders uğurmumcu.